Глобалната плътност на роботите във фабриките се удвоява
Световната индустрия претърпява революция, ръководена от бързото внедряване на роботи в производствените процеси.
Според последните данни на Международната федерация по роботика (IFR), глобалната плътност на роботите във фабриките се е удвоила само за седем години, достигайки рекордните 162 единици на 10 000 служители през 2023 г. Това означава, че все повече компании разчитат на роботизирани системи, за да оптимизират производството си и да отговорят на нарастващото търсене.
„Плътността на роботите служи като барометър за проследяване на степента на внедряване на автоматизация в производствената индустрия по целия свят“. Заяви президентът на IFR Такаюки Ито. В този контекст се очертават лидерите: Корея и Сингапур, следвани от Китай, Германия и Япония.
Европа – лидер в регионалната плътност на роботите
На регионално ниво съюзът изпреварва останалите със средна плътност от 219 робота на 10 000 служители , което представлява увеличение от 5,2% спрямо 2022 г. Сред сега в ЕС, които водят по роботизация, са Германия, Швеция, Дания и Словения – всички в глобалния топ 10.
Северна Америка също отбелязва напредък със 197 единици – ръст от 4,2% на годишна база. В Азия този показател достига 182 единици с най-висок годишен ръст от 7,6% . Страни като Корея, Сингапур, Китай и Япония доминират в световния топ 10 на най-автоматизираните държави.
Република Корея – световен лидер по плътност на роботите
Република Корея е на челна позиция с внушителни 1012 робота на 10 000 служители . От 2018 г. нас плътността на рoботиката в страната се увеличава средно с 5% годишно , подкрепяна от силни индустрии в електрониката и автомобилостроенето.
Сингапур заема второто място със 770 робота на 10 000 служители , което е резултат от малък брой заети в производството и високо ниво на автоматизация.
Китай – на третото място с рекорден растеж
Китай се изкачва до трето място с 470 роботи на 10 000 служители , изпреварвайки за първи път Германия и Япония. Това е резултат от масивни инвестиции в технологии за автоматизация, които позволяват на страната да постигне значителен прогрес въпреки огромната си работна сила от 37 милиона души
Германия, Япония и САЩ в глобален контекст
Германия и Япония следват Китай съответно с 429 и 419 робота на 10 000 служители . В Германия плътността на работата нараства с 5% годишно от 2018 г., докато Япония отбелязва 7% годишен растеж за този период.
САЩ се нареждат на единдесето място с 295 единици през 2023 г., което представлява умерен напредък в сравнение с 285 единици през 2022 г. Въпреки това тази страна изостава в глобалната класация, като пада от девето място през 2021 г. до единадесето през 2023 г.
Заключение
Докладът на IFR подчертава, че роботизацията не е само индикатор за технологично развитие, но и двигател за глобалната производствена индустрия. С напредъка в Азия и Европа, както и със значителни инвестиции в автоматизацията, световната индустрия продължава да става все по-роботизирана.
НАПРАВИ ЗАПИТВАНЕ
Глобалната плътност на роботите във фабриките се удвоява
Световната индустрия претърпява революция, ръководена от бързото внедряване на роботи в производ
Тотален контрол на качеството – Artec Robotics
Концепцията на Artec Robotics за „Тотален контрол на качеството“ в индустриалната роботика се основав
Как можем да оптимизираме вашия бизнес?
Как Artec Robotics може да оптимизира вашия бизнес? Благодарим ви, че обмисляте оптимизиране на вашия биз
BMW Manufacturing и Figure стратегическо партньорство
BMW Manufacturing залага на бъдещето: Хуманоидни роботи на Figure влизат в автомобилното производство BMW Manufact
Индустрия 5.0
Индустрия 5.0 е нова концепция в производството, която се фокусира върху хуманоидната индустриализ
KR FAMULUS – първия индустриален робот в света, задвижван от електрически мотор
KR FAMULUS – Крайъгълен камък в историята на роботиката. През 70-те години на миналия век роботите теп